fbpx

Jak czytać etykiety na kosmetykach?

Wszystkie produkty do pielęgnacji przed wejściem do sprzedaży muszą spełnić rygorystyczne wymagania nakładane przez Unię Europejską i są regulowane prawnie przez rozporządzenie Parlamentu Europejskiego. Działania te mają na celu bezpieczeństwo konsumentów i dają im możliwość sprawdzenia co znajduje się w konkretnym produkcie. Poniżej wyjaśniamy znaczenie niektórych nazw i symboli.

1. Składniki: nazywane po angielsku “Ingridients” zawsze wymienione są na produkcie w kolejności – składnik, którego jest najwięcej wypisany jest jako pierwszy. W ten sposób dużo łatwiej ocenić konsumentom czy ma on dobry skład.

2. Symbole: ze względu na małe opakowania niektórych kosmetyków wiele różnych informacji przekazywana jest przy pomocy symboli. Do najpopularniejszych z nich należą:

  • Otwarty słoiczek: informuje o tym jak długo po otwarciu produkt nadaje się do użytku, dlatego też zawsze znajduje się na nim jakaś cyfra, np. 6M będzie oznaczało, że jego przydatność wynosi pół roku.
  • Klepsydra: podobnie jak słoiczek informuje o tym przez jaki czas produkt nadaje się do użytku. Umieszcza się ją na kosmetykach, których okres przydatności jest krótszy niż 30 miesięcy. Obok klepsydry powinna znajdować się data.
  • Dwie strzałki w kole: często mylone z symbolem recyklingu. Oznaczenie to informuje klienta, że producent pokrył koszt odzyskania materiałów, z którego to opakowanie zostało wykonane.
  • Trzy strzałki tworzące trójkąt: informują, że produkt nadaje się do recyklingu.
  • Literka “e”: to skrót od słowa “estimated”, najprościej mówiąc informuje ona, że ilość produktu w opakowaniu jest szacunkowa. Jednocześnie jest to zapewnienie, że spełnia wyznaczone normy objętości.

Znajomość tych kilku podstawowych symboli znacznie ułatwi Ci czytanie etykiety, być może dowiesz się nawet o nieznanych wcześniej oznaczeniach. Czytanie etykiet umieszczonych na kosmetykach jest bardzo proste i co najważniejsze pozwala uzyskać wiele ważnych informacji.