fbpx

Jak czytać etykiety na kosmetykach?

To pytanie, które zadaje sobie wielu z nas i nie ma w tym nic dziwnego. Rosnąca świadomość ekologiczna oraz chęć dbania o zdrowie sprawiają, że chcemy wiedzieć co znajduje się w produktach, które kupujemy. Niestety często same chęci nie wystarczą, ponieważ obcobrzmiące nazwy i symbole są dla nas po prostu niezrozumiałe. Dlatego dzisiaj sprawdzimy, jak czytać etykiety na kosmetykach.

Wszystkie produkty do pielęgnacji przed wejściem do sprzedaży muszą spełnić rygorystyczne wymagania nakładane przez Unię Europejską i są regulowane prawnie przez rozporządzenie Parlamentu Europejskiego. Działania te mają na celu bezpieczeństwo konsumentów i dają im możliwość sprawdzenia co znajduje się w konkretnym produkcie. Poniżej wyjaśniamy znaczenie niektórych nazw i symboli.

1. Składniki: nazywane po angielsku “Ingridients” zawsze wymienione są na produkcie w kolejności – składnik, którego jest najwięcej wypisany jest jako pierwszy. W ten sposób dużo łatwiej ocenić konsumentom czy ma on dobry skład.

2. Symbole: ze względu na małe opakowania niektórych kosmetyków wiele różnych informacji przekazywana jest przy pomocy symboli. Do najpopularniejszych z nich należą:

  • Otwarty słoiczek: informuje o tym jak długo po otwarciu produkt nadaje się do użytku, dlatego też zawsze znajduje się na nim jakaś cyfra, np. 6M będzie oznaczało, że jego przydatność wynosi pół roku.
  • Klepsydra: podobnie jak słoiczek informuje o tym przez jaki czas produkt nadaje się do użytku. Umieszcza się ją na kosmetykach, których okres przydatności jest krótszy niż 30 miesięcy. Obok klepsydry powinna znajdować się data.
  • Dwie strzałki w kole: często mylone z symbolem recyklingu. Oznaczenie to informuje klienta, że producent pokrył koszt odzyskania materiałów, z którego to opakowanie zostało wykonane.
  • Trzy strzałki tworzące trójkąt: informują, że produkt nadaje się do recyklingu.
  • Literka “e”: to skrót od słowa “estimated”, najprościej mówiąc informuje ona, że ilość produktu w opakowaniu jest szacunkowa. Jednocześnie jest to zapewnienie, że spełnia wyznaczone normy objętości.

Znajomość tych kilku podstawowych symboli znacznie ułatwi Ci czytanie etykiety, być może dowiesz się nawet o nieznanych wcześniej oznaczeniach. Czytanie etykiet umieszczonych na kosmetykach jest bardzo proste i co najważniejsze pozwala uzyskać wiele ważnych informacji.

EnglishGermanPolish