fbpx

Przygotowanie etykiet do druku cyfrowego. Czy to takie trudne ?

RGB czy CMYK, Dlaczego czerwony wyszedł blado ?

Odwieczny problem grafika. Przedstawię to w prosty sposób, RGB jest profilem do wyświetlania grafik na komputerze, ma bardziej żywe kolory, można łatwo rozpoznać podczas początkowego etapu projektowania i uniknąć błędu. CMYK za to składa się z czterech farb Cyjan, Yellow, Magenta i Black z tych kolorów właśnie drukujemy. Zawsze podczas przygotowania etykiet, naklejek i innych materiałów należy bazować na tym profilu, wtedy mamy większą pewność, że kolory będą miały zgodność z zamysłem projektanta. Profil CMYK można ustawić w trybie kolorów dokumentu praktycznie w każdym programie graficznym. Jest to bardzo ważna kwestia w przypadku odpowiedniego przygotowania plików do druku.

Dlaczego mój wydruk jest niewyraźny ? Odpowiednia rozdzielczość plików do druku.

Bardzo ważnym aspektem przygotowania plików do druku jest rozdzielczość. Często dostajemy pliki w 72 ppi na monitorze widać, że jakość jest dobra, a po wydrukowaniu efekt jest słaby. Odpowiednia rozdzielczość odnośnie do etykiet i naklejek, którą preferujemy to 300 ppi. Można bardzo łatwo ustawić podczas zapisywania pliku w każdym programie graficznym.

Spady i margines bezpieczeństwa, aby nic nie zostało ucięte.

Kolejnym aspektem są spady. Zmora każdego DTP-owca. Praktycznie 80% plików dostajemy bez spadów, a bez tego niedojdzie do procesu produkcji, który już na samym starcie jest opóźniony. Zatem spad jest to obszar, który zostanie obcięty, dotyczy to tła, jak i ewentualnej grafiki. Spad, jaki należy ustawić to, 3 mm z każdej strony tzn. jak etykieta ma 100 x 100 mm, to format brutto 106 x 106 mm. Pamiętajcie też, żeby tekst znajdował się minimum 5 mm od krawędzi, ponieważ podczas docinania może się tak wydarzyć, że napis zostanie przycięty. Odpowiednie przygotowanie pliku ze spadem i marginesem bezpieczeństwa przyśpieszy etap produkcji i uniknie niespodzianek w postaci uciętego tekstu lub świecącej białej ramki.

Przepraszam, ale czarny wyszedł szary. Jak zrobić głęboką czerń ?

Jeżeli projektujemy grafikę i chcemy, żeby ten czarny był naprawdę czarny, należy ustawić następującą konfigurację:
C = 20% M = 20% Y = 20% K = 100 %

Jaki mogę użyć minimalny rozmiar fontu w mojej etykiecie ?

4 pkt dla druku cyfrowego
5 pkt dla druku solwentowego (wielkoformatowego)
Minimalna grubość linii i obrysów powinna wynosić:
0,2 pkt dla druku cyfrowego
0,75 pkt dla druku solwentowego (wielkoformatowego)
Czarny dla fontów i cienkich linii C = 0% M = 0% Y = 0% K = 100%

Zalecane formaty plików do druku:

PDF
TIFF

Pliki otwarte spłaszczone i fonty zamienione w krzywe

AI
PSD
Indd

Jeżeli masz więcej pytań w sprawie przygotowania plików do druku. Zapraszam do mnie, chętnie odpowiem na wszystkie pytania.

Krystian Postój
Specjalista DTP
tel.: +48 730 029 284
mail: dtp@obio.com.pl